Sekcja paralotniowa

Trochę historii

Pierwsi paralotniarze w Szczecinie stawiali swe pionierskie kroki w 1990 roku. Początkowo jeden a potem w trójkę penetrowali każdy zakątek okolicy w celu znalezienia choćby małego wzniesienia, z którego udało by się wystartować. Niestety okolice Szczecina nie są zbyt hojne dla paralotniarzy . Dopiero 1992 jeden z nich ,obecny instruktor w sekcji paralotniowej, odkrył że niewielkie klify na Bałtykiem przy odpowiednich warunkach meteorologicznych są doskonałym miejscem do długotrwałego szybowania. Niestety zbyt rzadko wiejący północny wiatr niezbędny do latania na klifach nie zaspokajał ambicji. Już rok później na lotnisku Aeroklubu Szczecińskiego dokonano pierwszego startu na paralotni z napędem. Początki nie były proste. Nikt nie miał żadnego doświadczenia , nie było żadnej literatury. Przypuszcza się że na świecie latało może kilkadziesiąt paralotni z napędem. Niemniej jednak wszystko odbyło się bez żadnych złych zdarzeń. Bardzo ostrożnie krok po kroku zdobywaliśmy kolejne doświadczenia osiągając wysoki poziom bezpiecznego latania. Z roku na rok przybywało co raz więcej zainteresowanych glajtami. Zaistniała potrzeba organizowania regularnych szkoleń. Na zdjęciu niezapomniany turnus szkoleniowy z dwudziestoma kursantami , aż siedmiu z nich do dzisiaj jest aktywnymi pilotami. W 2001 została powołana Sekcja Paralotniowa skupiająca około 30 osób. Obecnie w naszych okolicach na paralotniach głównie z napędem lata ponad pięćdziesięciu pilotów. Są w śród nich również zawodnicy instruktorzy i osoby zajmujące się tym sportem w sposób zawodowy.

Udział aeroklubu

Już od kilku sezonów Aeroklub Szczeciński jest miejscem gdzie odbywają się kursy latania na paralotniach. Przy współpracy z instruktorami Kamilem Antkowiakiem i Igorem Miłoszewskim, wyszkoliliśmy już sporą grupę kilkudziesięciu osób, którzy czynnie uprawiają paralotniarstwo. Szczecin należy do miast, gdzie do startów wykorzystujemy wyłącznie wyciągarki oraz napędy plecakowe. Chcąc nauczyć się tych form latania należy zdobyć odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności aby móc bezpiecznie cieszyć się tym sportem. Nie potrzebne są do tego żadne badania lekarskie, wystarczy ogólna sprawność fizyczna oraz chęci. Dodatkowe informacje w dziale Szkolenie.

Sport paralotniowy

Wciąż rosnąca popularność tego sportu oraz niemal nieograniczone możliwości wykonywania lotów zwłaszcza z napędem spowodowały pojawienie się również innych miejsc w samym Szczecinie i okolicach gdzie można bezpiecznie startować i lądować. W naszym regionie znajduje się również jedno z bardziej popularnych miejsc do latania swobodnego na klifie - Trzęsacz, wymaga ono jednak odpowiedniego kierunku wiatru i pewnych umiejętności pilotażu w lokalnych warunkach. Latanie na paralotni może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, trudnych nawet do opisania lecz wymaga opanowania wszelkich zasad i reguł, które pozwolą poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie jest to sport szczególnie trudny, wiedza zdobyta podczas kursów wystarcza do tego aby zacząć latać samodzielnie.